Tiny House Mobil Evlere Sahip Olmanız İçin 5 Neden

Tiny House Mobil Evlere Sahip Olmanız İçin 5 Neden

Tiny House ya da mobil ev, taşınabilir olması nedeniyle özgürce seyahati mümkün kılar. Klasik evlerden daha minimal yapıda olduğundan az eşya ile keyifli bir yaşantı vadeder. Yeşil ile iç içe yaşamak isteyenler için ideal olan bu tür evler, son zamanlarda sıklıkla talep görmektedir.

Büyük evler, masrafların artmasına ve kullanılmayan eşyaların evde yer kaplamasına neden olabilir. Bu durum, kişinin çok daha fazla stres ile karşı karşıya kalmasına sebebiyet verebilir. Fakat minik evler, daha basit ve mutlu bir yaşam için son derece idealdir. Apartman yaşantısının tekdüzeliği ve yoruculuğu Tiny House’larda bulunmaz. Tiny House mobil evlere sahip olmanız için 5 nedeni sizler için açıklıyoruz…

Tiny House Neden Tercih Edilir?

Yenilikçi bir yaşam anlayışının ürünü olan minik evler, tüm dünyada popülaritesini arttırmış durumda. Bu durumun da çeşitli nedenleri bulunuyor. İşte Tiny House mobil evlere sahip olmanız için 5 neden:
 

1- Tiny House, geleneksel ev modellerinden daha düşük bütçelidir. Bunun yanı sıra az eşya ve düşük maliyet avantajı sunar. Ev temizliğine ayıracağınız bütçeyi minimalize edebilir, dar alanları fonksiyonel eşyalarla döşeyebilir, alandan tasarruf edebilirsiniz.

2- Ev ile uğraşmak yerine kendinize ve ailenize zaman ayırma şansı elde edersiniz. Çocuklarınızla bolca vakit geçirebilir, hobilerinize yönelebilir ve kendinizi çok daha fazlasını yapmaya teşvik edebilirsiniz.

3- Boyutları küçük olan bu tür evlerin üretiminde daha az malzemeye ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda güneş enerjisiyle çalışan ürünleri kullanarak çevre dostu bir kullanım elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra mobil evler, daha az atık kullanımına yönelmenizi sağlayacaktır.

4- İstediğiniz yerde yeni bir hayata başlayabilirsiniz.

5- Basit bir yaşamı mümkün kılan Tiny House, stresten de uzaklaşmanızı sağlayacaktır.

Tiny House İçin İmar İzni Gerekir mi?

Tiny House için İmar Kanunu bakımından izin alınması gerekli değildir. Karayolları Trafik Yönetmeliği kapsamında bulunan ve ruhsat ile tip onay belgesi mevcut olan Tekerlekli Tiny House’lar, çekme karavan olarak nitelendirilir. Bu nedenle imarlı bir arsanın yanı sıra tarla nitelikli bir araziye de konulabilir. Bu durum Tiny House evlere sahip olmanız için 5 neden arasında öncelikli olarak tercihte bulunmanızı kolaylaştıracaktır.

Bahsi geçen durumlarda Tiny House, park etmiş bir araç ile aynı yasal statüde değerlendirilir. Bunun yanı sıra ticari bir alana park edilmeleri durumunda farklı şekilde değerlendirilir. Bir Tiny House ticari amaçlı kullanılacaksa, Turizm İşletmesi Belgesi almak zaruridir. Bunun yanı sıra ilgili belgenin alınması için yapılacak başvuru öncesinde, İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatının alınması gereklidir. İlgili ruhsat, Belediye ya da İl Özel İdarelerinden alınabilir. 

Tiny House’un Ömrü Ne Kadardır?

Tiny House’ların ömrü, bu tür evleri tercih etme noktasında iddialı bir sebep olacaktır. Sürdürülebilir üretim anlayışının bir eseri olan minik evler, kaliteli malzemelerle üretildiğinden, yenilikçi bir kullanım sunar. Aynı zamanda dış etkenlere karşı son derece dayanıklıdır. Tiny House mobil evlere sahip olmanız için 5 neden arasında yer alan dayanıklılık, aynı zamanda minik evlerin sıklıkla talep görmesini sağlar.

Tiny House’lar her ne kadar sıcak havalarda kullanılabilen bir ev modeli olarak düşünülse de kış aylarında da keyifli bir kullanım sağlar. Evlerin iç dizaynına soba veya elektrikli soba gibi ısıtma araçları entegre edilebilir. Bunun yanı sıra farklı ısıtma sistemleri kullanılarak evin etkili bir şekilde ısınması sağlanabilir. Hem yaz hem kış ayları için Tiny House’lar yenilikçi, keyifli ve güvenli bir kullanım olanağı sunar.

WhatsApp